Güneşe Yatırım Yapanlar Alarmda!

Güneş enerjisine yatırım yapan sanayiciler, Türkiye’de yeni kabul edilen Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’dan endişeli. Sektör temsilcileri, bu yasanın lisanssız güneş enerji santrallerinin lisanslı üretime devam etmesini engelleyeceğini ve güneş enerjisi alanında yatırım yapanları cezalandıracağını düşünüyorlar.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Tolga Murat Özdemir, yeni yasanın lisanssız güneş enerji santralleri işleten yatırımcıları olumsuz etkileyeceğini vurguluyor. Özdemir’e göre, bu yasa yatırımcıların Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) fiyatı üzerindeki haklarını kaybetmelerine neden olacak. Yatırımcılar artık lisans bedeli ödemek zorunda kalacaklar ve YEKDEM fiyatının bir kısmını EPİAŞ’a bedelsiz devretmek zorunda kalacaklar.

Sektördeki diğer temsilciler de benzer endişeleri paylaşıyor. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) Başkanı Alper Kalaycı, yatırımcıların mağduriyet yaşamaması için lisanssız güneş enerjisi santrallerinin lisanslama sürecinin daha kolay ve adil olması gerektiğini belirtiyor.

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜNEŞDER) Başkanı Serdar Ekiz ise, yatırımcıların güveninin zedelendiğini ve yeni yasanın sektördeki yatırımcıları caydırdığını ifade ediyor. Ekiz’e göre, devletin elektrik fiyatlarını düşürme amacıyla çıkarılan bu yasa, aslında yatırımcıları mağdur ediyor ve sektörün büyümesini engelliyor.

Sektör temsilcileri, yasaların yatırımcıları destekleyici ve öngörülebilir olması gerektiğini vurguluyorlar. Lisanssız güneş enerjisi santrallerine yatırım yapanlar için daha adil bir düzenleme talep ediyorlar ve sektörün gelişimini engelleyecek düzenlemelerin gözden geçirilmesini istiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir