Harry Potter’ın ilk baskısı rekor kırdı


J.K. Rowling’in dünyaca ünlü ve üzerine 8 film çekilen Harry Potter serisinin yayıncıları, kitabın satılıp satılmayacağına ilişkin şüpheler nedeniyle ilk baskıda yalnızca 500 kopya üretmişti. 1997 yılında basılan bu nadir Harry Potter kitabı, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta yapılan bir açık artırmada 45 bin 201 sterline (1 milyon 873 bin TL) alıcı buldu.

Satılan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk baskısı, sahibi tarafından yirmi yıl önce Londra’da bulunan bir kitabevinden satın alındı. Müzayedeciler, kitabı “eserin mükemmel bir kopyası” olarak değerlendirirken, kitabın alt kapağında ve 53. sayfasında yazım hataları bulunduğunu belirttiler.

İLK BASKILAR BİNLERCE STERLİN EDİYOR
Müzayededen önce, yazım hatalarına rağmen 40 bin sterlin (1 milyon 658 bin TL) ile 60 bin sterlin (2 milyon 488 bin TL) arasında alıcı bulacağı öngörülen eser, 45 bin 201 sterline (1 milyon 873 bin TL) satıldı. Amerikalı koleksiyoncu, bu kitabın yanı sıra serinin ikinci kitabının ilk baskısını da elinde bulunduruyordu. Harry Potter ve Sırlar Odası’nın 1998 yılında ilk baskısı, 7 bin 560 sterline (313 bin 517 TL) satıldı.

Müzayede şirketinin kitap ve el yazmaları müdürü Cathy Marsden, kitabın nadirliği ve durumu hakkında yaptığı açıklamada, “Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk baskısı, her koşulda bulunması son derece nadir bir kitaptır. Bu kadar mükemmel durumda olan bir kitap, Harry Potter koleksiyonerlerinin tacında bir mücevher olarak değerlendirilebilir.” ifadelerini kullandı.

Marsden, satışların ardından, “günümüz piyasasında modern ilk baskıların gücünü gösteren bu sonuçlardan oldukça memnun” olduğunu belirtti. Ayrıca, “Ian Fleming ve J.K. Rowling gibi edebiyat devlerinin eserleri müzayedelerde çok popüler olmaya devam ediyor ve umarım bu kitaplar yeni evlerinde çok beğenilir ve değer görür” diye ekledi.

Bu nadir eser, Harry Potter hayranları ve koleksiyoncular için büyük bir hazine niteliği taşıyor ve kitap müzayedelerinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir